Na świecie można spotkać wiele mark motocykli. Jedną z takich ikon „prawdziwego” motocyklisty jest niewątpliwie marka Harley-Davidson. Nie ma chyba nikogo na świecie kto chociaż trochę interesuję się motoryzacją i nie zna marki Harley-Davidson. Przez wielu jest to najbardziej prestiżowa marka motocykla, która narodziła się w 1901 roku.
Mało kto jednak wie, że dwa lata wcześniej powstała inna marka, która w USA nadal jest bardzo popularna.
Mowa tu o motocyklach marki INDIAN!
Parę słów o historii marki
Założycielami firmy byli mechanik Carl Oscar Hedstrom oraz kolarz George M. Hendee. Firma początkowo zajęła się produkcją rowerów ale już w 1901 roku (tym, w którym powstała firma Harley-Davidson) przedstawiono pierwszy prototyp jednocylindrowego motocykla Indian Single. Rok później motocykl trafił już do sprzedaży. W 1904 roku motocykl dostał czerwone malowanie co stało się później symbolem marki Hende Manufacturing Company.
Należy również pamiętać, że to właśnie na motocyklu Indian w 1903 roku jeden z założycieli firmy Oscar Hedstrom ustanowił rekord prędkości – 56 mp.
Przełom w historii marki to 1905 rok i wprowadzenie jako pierwszy producent motocykli jednostki o układzie V-twin.
Początkowo motocykl był produkowany tylko na potrzeby wyścigów ale już w 1907 roku do sprzedaży trafiła drogowa wersja Indian Powerplus z jednostką V-Twin.
Model ten przyniósł marce ogromną popularność i w 1910 roku Indian był firmą produkującą najwięcej motocykli na całym świecie a kierowcy na tych motocyklach zdominowali wszystkie zawody zajmując wszystkie najwyższe miejsca na podium.
Niestety tam gdzie są sukcesy tam pojawiają się problemy głównie finansowe. Tak też było i w przypadku marki Indian przez co z firmy odszedł jeden z założycieli – Oscar Hedstrom. 3 lata później na ten sam krok zdecydował się drugi z właścicieli – George Hendee.
Kolejne lata oraz okres wojenny i powojenny to nie był dobry czas dla marki Indian. Motocykle były powszechnie używane w armii lecz marka traciła wielu dealerów a także swoją pozycje na światowym rynku motoryzacji.
W 1920 roku pozycję lidera w produkcji i sprzedaży motocyklów przejął Harley-Davidson.
Wartym odnotowania jest też to iż na wyposażeniu Polskiej Armii znalazło się około 500 motocykli Indian a w 1923 roku w rękach prywatnych właścicieli w Polsce znajdowało się około 100 egzemplarzy tego motocykla.
W 1928 roku marka zmieniła oficjalnie nazwę z Hende Manufacturing Company na Indian Motorcycle Manufacturing Company.
W 1930 roku nastąpiło kolejne przejęcie władzy w firmie przez Eugene Paul Du Pont co najprawdopodobniej uratowało całą markę, która była już bardzo złej kondycji. Jego rządy doprowadziły że przez chwilę Indian przybliżył się do Harleya w liczbie produkowanych i sprzedawanych motocykli.
1944 rok to kolejna zmiana właściciela i wykup głównego pakietu kontrolnego Indiana przez Ralp B. Rogers. Nowy właściciel i nowa wizja prowadzenia produkcji – zaprzestanie produkcji dużych i ciężkich motocykli a rozpoczęcie produkcji lekkich jednośladów. Polityka nowego właściciela była tzw. gwoździem do trumny i w 1953 roku Indian całkowicie zaprzestał produkcji motocykli.
W kolejnych latach marka ponownie zmieniała właścicieli, którzy importowali do Stanów maszyny Royal Enfield, przerabiali je i sprzedawali pod logo marki Indian. Kolejne zmiany właścicieli i kolejne problemy tylko pogrążały markę.
Lata 1977-1993 to próby odbudowy marki i produkcji motocykli pod nazwą Indian, z których nic nie wyszło głównie z powodu zawirowań na tle kto jest prawowitym właścicielem praw do marki.
W 1999 roku udało się stworzyć firmę Indian Motorcycle Company of America, która rozpoczęła produkcję maszyn Chief, Scout i Spirit. Niestety nie przyniosło to oczekiwanych sukcesów i w 2003 roku firma ogłosiła upadłość.
2006 rok to kolejna zmiana w marce. Prawa do marki pozyskała firma Stellican Limited, która wznowiła produkcję w Karolinie Północnej, jednak skupili się oni bardziej na wyglądzie maszyny a nie na jej osiągań. Mimo wszystko działania tej firmy miały duży wpływ na ponowne odrodzenie się marki Indian.
Narodziny nowego-starego Indiana
W 2011 roku pojawiła się prawdziwa szansa na odrodzenie się marki Indian. Prawa do marki nabyła firma Polaris Industries, która w 2013 roku zaprezentowała nowe motocykle ale wzorowane na historycznych modelach, która w latach poprzednich przynosiły firmie sukces.
Polaris skupił się i na osiągach motocykli, najlepszych komponentach do ich produkcji a także na tym co było tradycja Indiana – jego innowacyjności.
Na rynku pojawiały się modele Indian Chief Vintage, Chieftain a także Chief Classic.
Ten okres można nazwać prawdziwym odrodzeniem kultowej marki motocykli jaką niewątpliwie jest INDIAN.
Dzisiejszy Indian to klasyczny motocykl z duszą sięgającą początków historii wykonany z nowoczesnych komponentów oraz cieszący się bardzo dobrymi osiągami. Trudno jest pomylić Indiana z innym motocyklem, jego styl i wygląd powoduje, że każdy kto widzi ten motocykl jest przekonany w 100 % że nie jest to żaden Harley tylko jedyny w swoim rodzaju INDIAN.
Motocykle mają lekką konstrukcję z aluminiową ramą, nowoczesne hamulce z systemami ABS oraz bezkluczykowe systemy uruchamiania, tempomat i komputer pokładowy.
Od 2014 roku motocykle tej marki można znaleźć także w Polsce gdzie powstały oficjalne punkty sprzedaży i dealerzy marki.
Jednak tak jak w przypadku Marki Harley-Davidson motocykle Indian są bardzo popularnym towarem używanym importowanym z USA.
—-
Spodobał Ci się taki post, który opisuje klasyczną markę motoryzacji amerykańskiej? Chcesz więcej? Pamiętaj by wpadać do nas często bo tego typu posty pojawią się u nas jeszcze nie raz!
Pamiętaj, że nasz telefon jest dostępny a skrzynka pocztowa czeka na Twoją wiadomość także w przypadku pytań, niejasności jesteśmy do Twojej dyspozycji.
Miłego tygodnia !;)