GODZ. OTWARCIA:

pn - sb: 8:00 - 20:00

INFOLINIA:

+48 534 080 844

ADRES MAILOWY:

carsimportusa@gmail.com

BLOG

START / BLOG / Amerykańskie motocykle dla indywidualistów
Amerykańskie motocykle dla indywidualistów

Na świecie można spotkać wiele mark motocykli. Jedną z takich ikon „prawdziwego” motocyklisty jest niewątpliwie marka Harley-Davidson. Nie ma chyba nikogo na świecie kto chociaż trochę interesuję się motoryzacją i nie zna marki Harley-Davidson. Przez wielu jest to najbardziej prestiżowa marka motocykla, która narodziła się w 1901 roku.
Mało kto jednak wie, że dwa lata wcześniej powstała inna marka, która w USA nadal jest bardzo popularna.

Mowa tu o motocyklach marki INDIAN!

Parę słów o historii marki

Założycielami firmy byli mechanik Carl Oscar Hedstrom oraz kolarz George M. Hendee. Firma początkowo zajęła się produkcją rowerów ale już w 1901 roku (tym, w którym powstała firma Harley-Davidson) przedstawiono pierwszy prototyp jednocylindrowego motocykla Indian Single. Rok później motocykl trafił już do sprzedaży. W 1904 roku motocykl dostał czerwone malowanie co stało się później symbolem marki Hende Manufacturing Company.
Należy również pamiętać, że to właśnie na motocyklu Indian w 1903 roku jeden z założycieli firmy Oscar Hedstrom ustanowił rekord prędkości – 56 mp.

Przełom w historii marki to 1905 rok i wprowadzenie jako pierwszy producent motocykli jednostki o układzie V-twin.
Początkowo motocykl był produkowany tylko na potrzeby wyścigów ale już w 1907 roku do sprzedaży trafiła drogowa wersja Indian Powerplus z jednostką V-Twin.

Model ten przyniósł marce ogromną popularność i w 1910 roku Indian był firmą produkującą najwięcej motocykli na całym świecie a kierowcy na tych motocyklach zdominowali wszystkie zawody zajmując wszystkie najwyższe miejsca na podium.

Niestety tam gdzie są sukcesy tam pojawiają się problemy głównie finansowe. Tak też było i w przypadku marki Indian przez co z firmy odszedł jeden z założycieli – Oscar Hedstrom. 3 lata później na ten sam krok zdecydował się drugi z właścicieli – George Hendee.

Kolejne lata oraz okres wojenny i powojenny to nie był dobry czas dla marki Indian. Motocykle były powszechnie używane w armii lecz marka traciła wielu dealerów a także swoją pozycje na światowym rynku motoryzacji.

W 1920 roku pozycję lidera w produkcji i sprzedaży motocyklów przejął Harley-Davidson.

Wartym odnotowania jest też to iż na wyposażeniu Polskiej Armii znalazło się około 500 motocykli Indian a w 1923 roku w rękach prywatnych właścicieli w Polsce znajdowało się około 100 egzemplarzy tego motocykla.

W 1928 roku marka zmieniła oficjalnie nazwę z Hende Manufacturing Company na Indian Motorcycle Manufacturing Company.

W 1930 roku nastąpiło kolejne przejęcie władzy w firmie przez Eugene Paul Du Pont co najprawdopodobniej uratowało całą markę, która była już bardzo złej kondycji. Jego rządy doprowadziły że przez chwilę Indian przybliżył się do Harleya w liczbie produkowanych i sprzedawanych motocykli.

1944 rok to kolejna zmiana właściciela i wykup głównego pakietu kontrolnego Indiana przez Ralp B. Rogers. Nowy właściciel i nowa wizja prowadzenia produkcji – zaprzestanie produkcji dużych i ciężkich motocykli a rozpoczęcie produkcji lekkich jednośladów. Polityka nowego właściciela była tzw. gwoździem do trumny i w 1953 roku Indian całkowicie zaprzestał produkcji motocykli.

W kolejnych latach marka ponownie zmieniała właścicieli, którzy importowali do Stanów maszyny Royal Enfield, przerabiali je i sprzedawali pod logo marki Indian. Kolejne zmiany właścicieli i kolejne problemy tylko pogrążały markę.

Lata 1977-1993 to próby odbudowy marki i produkcji motocykli pod nazwą Indian, z których nic nie wyszło głównie z powodu zawirowań na tle kto jest prawowitym właścicielem praw do marki.
W 1999 roku udało się stworzyć firmę Indian Motorcycle Company of America, która rozpoczęła produkcję maszyn Chief, Scout i Spirit. Niestety nie przyniosło to oczekiwanych sukcesów i w 2003 roku firma ogłosiła upadłość.

2006 rok to kolejna zmiana w marce. Prawa do marki pozyskała firma Stellican Limited, która wznowiła produkcję w Karolinie Północnej, jednak skupili się oni bardziej na wyglądzie maszyny a nie na jej osiągań. Mimo wszystko działania tej firmy miały duży wpływ na ponowne odrodzenie się marki Indian.

Narodziny nowego-starego Indiana

W 2011 roku pojawiła się prawdziwa szansa na odrodzenie się marki Indian. Prawa do marki nabyła firma Polaris Industries, która w 2013 roku zaprezentowała nowe motocykle ale wzorowane na historycznych modelach, która w latach poprzednich przynosiły firmie sukces.
Polaris skupił się i na osiągach motocykli, najlepszych komponentach do ich produkcji a także na tym co było tradycja Indiana – jego innowacyjności.

Na rynku pojawiały się modele Indian Chief Vintage, Chieftain a także Chief Classic.
Ten okres można nazwać prawdziwym odrodzeniem kultowej marki motocykli jaką niewątpliwie jest INDIAN.

Dzisiejszy Indian to klasyczny motocykl z duszą sięgającą początków historii wykonany z nowoczesnych komponentów oraz cieszący się bardzo dobrymi osiągami. Trudno jest pomylić Indiana z innym motocyklem, jego styl i wygląd powoduje, że każdy kto widzi ten motocykl jest przekonany w 100 % że nie jest to żaden Harley tylko jedyny w swoim rodzaju INDIAN.
Motocykle mają lekką konstrukcję z aluminiową ramą, nowoczesne hamulce z systemami ABS oraz bezkluczykowe systemy uruchamiania, tempomat i komputer pokładowy.
Od 2014 roku motocykle tej marki można znaleźć także w Polsce gdzie powstały oficjalne punkty sprzedaży i dealerzy marki.

Jednak tak jak w przypadku Marki Harley-Davidson motocykle Indian są bardzo popularnym towarem używanym importowanym z USA.

—-

Spodobał Ci się taki post, który opisuje klasyczną markę motoryzacji amerykańskiej? Chcesz więcej? Pamiętaj by wpadać do nas często bo tego typu posty pojawią się u nas jeszcze nie raz!

Pamiętaj, że nasz telefon jest dostępny a skrzynka pocztowa czeka na Twoją wiadomość także w przypadku pytań, niejasności jesteśmy do Twojej dyspozycji.

Miłego tygodnia !;)

PODZIEL SIĘ Z INNYMI:
Nie zawsze, a właściwie bardzo rzadko mamy okazje jeździć dokładnie takim samochodem jakim byśmy chcieli. Najczęściej jesteśmy zmuszeni wybrać taki model auta, jaki obecnie dostępny jest rynku w atrakcyjnej cenie oraz w zadowalającym stanie. To dość spore ograniczenie patrząc na fakt, że nasze marzenia co do samochodów są często rozbieżne z naszymi aktualnymi potrzebami, a [...]
Nie ma wątpliwości co do tego, że zawsze zależy nam na tym, aby samochód, z którego korzystamy był jednocześnie w dobrym stanie i w miarę tani. Niekiedy wydaje się, że kryteria te po prostu się nawzajem wykluczają, jednakże są pewne możliwości, dzięki którym jest to możliwe. Coraz popularniejszy staje się import samochodów ze Stanów Zjednoczonych [...]
Zanim postawimy na samochód ze Stanów Zjednoczonych, warto wcześniej przeanalizować wszelki za oraz przeciw. Nawet jeśli w naszej głowie pojawią się pewne wątpliwości, wyróżnienie zalet i wad tego rozwiązania okaże się bardzo pomocne. To oczywiste, że jeżeli chodzi o aukcje samochodowe USA to miejsce, gdzie z pewnością natrafimy na mnóstwo ciekawych ofert, które warto rozważyć. [...]

O NAS

POMAGAMY
W ZDOBYCIU
POJAZDU MARZEŃ

POZNAJ BESTCLASSICCAR BLIŻEJ Zobacz więcej
BestClassicCar jest firmą rodzinną zajmującą się sprzedażą,importem i pośrednictwem w zakupie pojazdów,motocykli, quadów oraz łodzi z rynku Amerykańskiego, Kanady i Dubaju.
Specjalizujemy się w imporcie aut całych, uszkodzonych a także aut klasycznych zabytkowych a naszym klientom udostępniamy dostęp do największych aukcji samochodowych na terenie USA, Kanady oraz Dubaju. Naszym celem jest pomoc w znalezieniu pojazdu, sprawdzeniu jego historii oraz ocenie stanu a także w imporcie i odprawie celnej na terenie Niemiec lub Polski.
Wysyłamy auta do Polski z Portu w Toronto, Dubaju a także z każdego portu w Stanach co pozwala nam zminimalizować koszty transportu lądowego pojazdu po drogach w USA.

MASZ
PYTANIA?

NAPISZ LUB ZADZWOŃ
KONTAKT Z NAMI