GODZ. OTWARCIA:

pn - sb: 8:00 - 20:00

INFOLINIA:

+48 534 080 844

ADRES MAILOWY:

carsimportusa@gmail.com

BLOG

START / BLOG / Cło na samochody z USA – co warto wiedzieć?
Cło na samochody z USA – co warto wiedzieć?

Nikogo nie dziwi zapewne fakt, że sprowadzenie pojazdu ze Stanów Zjednoczonych do Polski wiąże się z pewnymi, dodatkowymi opłatami. Nie bierze się to znikąd, gdyż koniecznością jest pokrycie kosztów transportu, ale też cła, akcyzy oraz podatku VAT. Najwięcej kontrowersji budzi opłata celna, jak to wygląda w tym wypadku?

Cło na samochody z USA, ale i w każdym innym wypadku to po prostu ochrona wymiany handlowej. Opłata dotyczy towarów sprowadzanych zza granicy, a w wypadku UE, tych spoza wspólnoty. Chociaż nie każdy produkt podlega ocleniu, samochody niestety należą do grupy, na które cło się nakłada.

Kiedy planujemy import samochodu z USA, pamiętajmy o tym, że zapewne opłata celna nas nie ominie. Co ciekawe, prawo przewiduje również cło na samochodowe części ze Stanów Zjednoczonych.

W jaki sposób naliczane jest cło na samochody z USA?

Tak naprawdę nie ma jakichkolwiek ustalonych stawek, jakie obowiązują importera, który sprowadza auto z USA. Cło posiada procentowy charakter, a zatem jego wysokość ściśle uzależniona jest od wartości pojazdu, który sprowadzamy. Na pewno kwoty będą się od siebie różnić.

Dopiero kiedy opłata celna zostanie uiszczona, możliwe będzie zakończenie odprawy. Co ważne, wartość procentowa naliczana jest nie od rynkowej wartości pojazdu, a od tej realnej, jaką zapłacił nabywca. Innymi słowy, procent nalicza się od sumy, która znajduje się na umowie zakupu.

Ile wynosi cło na samochody z USA?

Łatwo dostrzec, że im droższy samochód zdecydujemy się sprowadzić ze Stanów Zjednoczonych, tym większe zapłacimy zło. W wypadku akcyzy, należy na uwadze mieć pojemność silnika, z koli omawiane cło ma stały charakter, niezależnie od tego, jaką moc prezentuje sobą dane auto.

Jeżeli chodzi o auta osobowe, stawka celna to 10% wartości samochodu, natomiast wzrasta ona do 22% w przypadku ciężarowych pojazdów. Jeśli sprowadzamy motocykl, konieczne będzie jeszcze wzięcie pod uwagę pojemności skokowej, a wówczas będzie to od 6 do 8%.

Czy w Niemczech cło jest niższe?

W wypadku odprawy celnej za naszą zachodnią granicą w Niemczech, czeka nas o wiele niższy podatek VAT. Z uwagi na to, spora część osób zastanawia się, czy podobnie będzie w wypadku opłaty celnej. Niezależnie jednak od miejsca gdzie odprawa celna będzie przeprowadzana, stawki procentowe pozostaną niezmienne.

Czy istnieje możliwość zwolnienia z cła

Chociaż niektórzy uważają, że jest to możliwe, wybór odpowiedniego portu gdzie przeprowadzona zostanie odprawa, nie ma żadnego wpływu na to, jak będzie prezentować się procentowa stawka opłaty celnej. Istnieją jednak sytuacje, w których importer jest zupełnie zwolniony z obowiązku wydatku na poczet cła.

Mowa tutaj o przypadkach, kiedy sprowadzane są zabytkowe samochody, a te są całkowicie zwolnione z konieczności opłaty celnej. Mowa tutaj o samochodach, które mają przynajmniej trzydzieści lat, natomiast nie jest to jedynym wymogiem, jakie musi spełnić auto. Do zabytkowych pojazdów będą mogły zostać zaliczone jedynie te, które posiadają wciąż oryginalne główne elementy konstrukcyjne.

Cło na samochody z USA, a mienie przesiedleńcze

Jednym z wyjątkowych przypadków jest sprowadzenie pojazdu w ramach mienia przesiedleńczego, kiedy to także dochodzi do całkowitego zwolnienia z cła.

Mowa tutaj o procesie, dotyczącym wszystkich tych, którzy powracają z USA do Polski. Konieczne jest natomiast spełnienie pewnych warunków, a to udokumentowanie przynajmniej rocznego, legalnego pobytu na terenie Stanów Zjednoczonych, a przy tym też co najmniej półroczne korzystanie z danego samochodu.

Mienie przesiedleńcze przysługuje zatem wszystkim tym, którzy powracają do swojego kraju i pragną zabrać ze sobą swoje auto, które chcą użytkować. Pojazd musi mieć być przez nas wykorzystywane, a co więcej nie możemy go sprzedać w przeciągu pół roku. Nie wciągniemy go też do firmowego majątku, gdyż może być jedynie prywatne przeznaczenie.

Jeśli osoba zwolniona z opłaty celnej na podstawie mienia przesiedleńczego, nie spełni jednak postawionych przed nią wymagań, wówczas koniecznością okaże się opłacenie zaległego cła.

 


Pamiętaj, że nasz telefon jest dostępny a skrzynka pocztowa czeka na Twoją wiadomość także w przypadku pytań, niejasności jesteśmy do Twojej dyspozycji.

Miłego dnia !;)

PODZIEL SIĘ Z INNYMI:
Sprowadzenie auta z USA to tak naprawdę coraz popularniejsze posunięcie zarówno ze strony firm, jak i osób prywatnych. Potwierdzony jest fakt, że w Stanach Zjednoczonych samochody są po prostu tańsze. Z drugiej strony, spora odległość pomiędzy naszymi państwami musi wiązać się z pewnymi kosztami dotyczącymi transportu pojazdu. Czy zatem różnica w cenie, wciąż jest tak [...]
27 stycznia tego roku jeden z magazynów motoryzacyjnych opisał historię właściciela sprowadzonego z USA chevroleta Bolta. W artykule zawarta jest informacja o tym, iż Główny Inspektorat Ochrony Środowiska wezwał właściciela pojazdu do wyjaśnień dlaczego i na jakiej sprowadził do Polski złom. Postanowiliśmy wyjaśnić czego dokładnie ten artykuł dotyczy. A więc zacznijmy od początku. Import samochodów [...]
Na świecie można spotkać wiele mark motocykli. Jedną z takich ikon "prawdziwego" motocyklisty jest niewątpliwie marka Harley-Davidson. Nie ma chyba nikogo na świecie kto chociaż trochę interesuję się motoryzacją i nie zna marki Harley-Davidson. Przez wielu jest to najbardziej prestiżowa marka motocykla, która narodziła się w 1901 roku. Mało kto jednak wie, że dwa lata [...]

O NAS

POMAGAMY
W ZDOBYCIU
POJAZDU MARZEŃ

POZNAJ BESTCLASSICCAR BLIŻEJ Zobacz więcej
BestClassicCar jest firmą rodzinną zajmującą się sprzedażą,importem i pośrednictwem w zakupie pojazdów,motocykli, quadów oraz łodzi z rynku Amerykańskiego, Kanady i Dubaju.
Specjalizujemy się w imporcie aut całych, uszkodzonych a także aut klasycznych zabytkowych a naszym klientom udostępniamy dostęp do największych aukcji samochodowych na terenie USA, Kanady oraz Dubaju. Naszym celem jest pomoc w znalezieniu pojazdu, sprawdzeniu jego historii oraz ocenie stanu a także w imporcie i odprawie celnej na terenie Niemiec lub Polski.
Wysyłamy auta do Polski z Portu w Toronto, Dubaju a także z każdego portu w Stanach co pozwala nam zminimalizować koszty transportu lądowego pojazdu po drogach w USA.

MASZ
PYTANIA?

NAPISZ LUB ZADZWOŃ
KONTAKT Z NAMI