GODZ. OTWARCIA:

pn - sb: 8:00 - 20:00

INFOLINIA:

+48 534 080 844

ADRES MAILOWY:

carsimportusa@gmail.com

BLOG

START / BLOG / Co powinniśmy wiedzieć, na temat cła na samochody z USA?
Co powinniśmy wiedzieć, na temat cła na samochody z USA?

Każdy kto nosi się z zamiarem zakupu samochodu ze Stanów Zjednoczonych, powinien mieć świadomość tego, że spotka się z kilkoma dodatkowymi opłatami. Jedną z nich będzie oczywiście cło. Poniżej zostały wyjaśnione wszelkie istotne kwestie związane z tym procesem, a także w jakich sytuacjach możemy liczyć na to, że będziemy z tej zapłaty zwolnieni.

Opłata celna – co to takiego?

Cła różnego rodzaju funkcjonują w obrocie gospodarczym od dawien dawna, a pozwalają one na to, aby w legalny sposób wwieźć dany towar do kraju. Tak samo funkcjonuje zatem cło na samochody z USA. To nic innego, jak podatek, który pobiera od nas państwo, z uwagi na kupno danego dobra materialnego poza granicami swojego kraju i sprowadzeniem go do miejsca zamieszkania. Idea cła ma na celu chronić wymianę handlową przed stosowaniem nielegalnego importu oraz eksportu.

Jeżeli chodzi o państwa członkowskie UE, opłata celna nakładana jest na te towary, które sprowadza się spoza granic wspólnoty, a to np. właśnie USA. Warto zwrócić uwagę na to, że nie każdy produkt podlega ocleniu, natomiast samochody są dobrem, które wymagają tej daniny.

Kiedy możliwe jest zwolnienie z opłaty celnej?

Fakt, że cło na samochody z USA jest obowiązkiem, nie jest równoznaczne z tym, iż każdy zakup pojazdu za oceanem będzie wymagał opłaty. Zgodnie z prawem, przewidywanych jest przynajmniej kilku wyjątków od reguły. W związku z tym, ocleniu nie podlegają:

  • Zabytkowe pojazdy, a zatem te, które mają przynajmniej 30 lat. Koniecznym warunkiem uznania auta za zabytek jest to, czy ten posiada oryginalne części, a szczególnie główne podzespoły.
  • Samochody, które sprowadzane są na podstawie mienia przesiedleńczego, a to sytuacja, kiedy osoba mieszkająca przynajmniej rok w USA, powraca na stałe do naszego kraju. Pojazd zostanie uznany za mienie przesiedleńcze w sytuacji, kiedy właściciel udokumentuje, że jest on użytkowany przez co najmniej pół roku. Dodatkowo, samochód ten nie może zostać włączony do majątku firmowego.

Oprócz tych dwóch, opisanych powyżej sytuacji, w każdym innym przypadku sprowadzenie auta z USA do Polski, wiąże się z obowiązkiem opłaty celnej.

W jaki sposób naliczane jest cło na samochody z USA?

Stawka celna za pojazdy, który przybył ze Stanów Zjednoczonych, stanowi procentową wartość od jego wartości. Najlepiej w tym wypadku skorzystać z wygodnego kalkulatora, dzięki czemu bardzo szybko można wyliczyć wysokość cła, a także VAT. Co więcej, wysokość cła naliczana jest od rzeczywistej ceny zakupu, a nie od rynkowej wartości samochodu. Z uwagi na to, wiążąca jest ta cena, która widnieje na fakturze.

Ile dokładnie wynoszą opłaty celne?

Każdy samochód osobowy sprowadzany z USA, ustala wysokość cła na poziomie 10% od kwoty zakupu. Marka, typ nadwozia, czy też pojemność silnika nie gra tutaj roli. Każda tzw. osobówka to po prostu 10-cio procentowe cło. Jeżeli chodzi o samochody ciężarowe, cło jest wyższe i wynosi już 22% ceny.

Pojemność skokowa zaczyna być istotna w przypadku importu motocykli. Jeśli ich mocy jest stosunkowo mała, opłata celna wyniesie jedynie 8%, w przypadku tych najmocniejszych, oclenie będzie wynosiło 6% od kwoty zakupu.

Miejsce odprawy celnej, a wysokość cła – czy mają na siebie wpływ?

Nabywcy bardzo często zastanawiają się nad tym, czy w przypadku cła na samochody z USA, można liczyć na niższą opłatę, jeśli sprowadzi się je do innego kraju. Należy zatem zaznaczyć, że obszar odprawy nie ma bezpośredniego wpływu na to, jak wygląda wysokość cła. Oddziałuje to jednak na podatek VAT. Na terenie całej Unii Europejskiej obowiązuję ujednolicone stawi celne.

Samochody z USA, Kanady i nie tylko – korzystaj z doświadczonych importerów

Jeśli czytasz ten artykuł, ponieważ planujesz zakup samochodu ze Stanów Zjednoczonych, powinieneś mieć świadomość ryzyka, jakie niesie za sobą samodzielne podejmowanie się tego zadania. O wiele bardziej rozsądnym wyjściem jest postawienie na specjalistów, jakich spotkasz kontaktując się z nami. W Best Classic Car klienci współpracują z osobami, które mają doskonałe rozeznanie na rynku amerykańskim, ale i praktyczną oraz teoretyczną wiedzą z zakresu importu pojazdów zza Oceanu. W związku z tym, możesz być spokojny o prawidłową realizację zlecenia na każdym możliwym etapie.


Pamiętaj, że nasz telefon jest dostępny a skrzynka pocztowa czeka na Twoją wiadomość także w przypadku pytań, niejasności jesteśmy do Twojej dyspozycji.

Miłego dnia !;)

PODZIEL SIĘ Z INNYMI:
Co ciekawe, auto z USA może okazać się tańsze, niż ten sam model, który sprowadzony został z kraju zachodniej Europy. Wpływ na to ma długa lista czynników, które przekładają się na atrakcyjność importu samochodów z USA. Nie obędzie się jednak bez praktycznej wiedzy na temat przeprowadzenia takiego procesu. Nawet, jeśli trafimy na bardzo atrakcyjną ofertę, [...]
Kupując samochód możemy skorzystać z ogromnej liczby możliwości, a postawienie na konkretną opcję przychodzi zwykle z trudem. Z uwagi na niższy koszt, najczęściej decydujemy się po prostu na pojazdy używane. Zwłaszcza jeśli porównamy je z autami prosto z salonu dostrzeżemy, że finalny wydatek może okazać się kilkakrotnie niższy dlatego właśnie rynek wtórny okazuje się dla [...]
Popularne jest sprowadzanie samochodów z krajów zachodniej Europy, jednak coraz częściej sięgamy również po rynek amerykański. Tamtejsze ceny pojazdów są niższe, a to tylko jeden z powodów, dlaczego tak wiele osób rozgląda się za nowym samochodem za oceanem. Sprowadzenie auta z USA to opcja tak samo dla firm, jak i osób prywatnych. Pojazdy same w [...]

O NAS

POMAGAMY
W ZDOBYCIU
POJAZDU MARZEŃ

POZNAJ BESTCLASSICCAR BLIŻEJ Zobacz więcej
BestClassicCar jest firmą rodzinną zajmującą się sprzedażą,importem i pośrednictwem w zakupie pojazdów,motocykli, quadów oraz łodzi z rynku Amerykańskiego, Kanady i Dubaju.
Specjalizujemy się w imporcie aut całych, uszkodzonych a także aut klasycznych zabytkowych a naszym klientom udostępniamy dostęp do największych aukcji samochodowych na terenie USA, Kanady oraz Dubaju. Naszym celem jest pomoc w znalezieniu pojazdu, sprawdzeniu jego historii oraz ocenie stanu a także w imporcie i odprawie celnej na terenie Niemiec lub Polski.
Wysyłamy auta do Polski z Portu w Toronto, Dubaju a także z każdego portu w Stanach co pozwala nam zminimalizować koszty transportu lądowego pojazdu po drogach w USA.

MASZ
PYTANIA?

NAPISZ LUB ZADZWOŃ
KONTAKT Z NAMI