GODZ. OTWARCIA:

pn - sb: 8:00 - 20:00

INFOLINIA:

+48 534 080 844

ADRES MAILOWY:

carsimportusa@gmail.com

BLOG

START / BLOG / Wpływ koronawirusa na rynek i branżę motoryzacyjną
Wpływ koronawirusa na rynek i branżę motoryzacyjną

Koronawirus (nazywany także COVID-19) miał swój początek w Chinach. W następnej kolejności zaatakował kilka krajów europejskich, takich jak Włochy czy Hiszpania a także Stany Zjednoczone. Przy obecnie bardzo dynamicznie rozwiniętej turystyce i przepływie ludności Covid-19 zawitał także do Polski. W dzisiejszych czasach globalny handel w pewnym sensie zależny jest od Chin dlatego tak duży cios w Chińską gospodarkę odbił się praktycznie na całym świecie. Także zastosowane na całym świecie ograniczenia sanitarne mocno odbijają się na całej gospodarce a więc także na branży motoryzacyjnej.

Jaki wpływ ma Covid-19 na branżę motoryzacyjną?

Rynek motoryzacyjny na całym świecie bardzo odczuł i nadal odczuwa skutki pandemii Koronawirusa. Na całym świecie od kilku miesięcy nie odbyły się żadne targi motoryzacyjne a wszystkie premiery nowych samochodów zostały odłożone w czasie na termin jeszcze nikomu nieznany. Wciąż nie wiadomo kiedy branża eventowa będzie mogła wrócić do życia a co za tym idzie, można będzie organizować spotkania branżowe, targi oraz liczne premiery motoryzacyjne i prezentacje nowości na rynku motoryzacyjnym. Brak prezentacji nowych samochodów to także brak milionów zamówień na te pojazdy ponieważ prestiżowe targi były najlepszym miejscem na promocję i zachętę potencjalnych klientów na zakup nowego pojazdu. Firmy zajmujące się analityką sektora motoryzacyjnego przewidują spadek produkcji nowych samochodów o około 4 mln sztuk w 2020 roku.

Co piata część zamienna i co piaty podzespół do samochodu pochodzi właśnie z Chin i potężne zaburzenie na rynku dostaw towarów z Kraju Środka wygeneruje straty w sektorze całej branży około 7 mld dolarów.

Covid-19 w USA

Stany Zjednoczone również bardzo mocno odczuły pandemię koronawirusa. Mimo wszystko to bardzo silne i stabilne państwo więc w USA najszybciej powinni zapomnieć o całej sytuacji i najszybciej wrócić do normalności. W związku z tym okres ten jest dobrym momentem na zakup samochodu w USA. Pandemia poniekąd zmusiła sprzedawców do zastosowania obniżek cenowych a także zniechęciła część społeczeństwa do zakupu nowych samochodów. Rabaty zastosowali dosłownie wszyscy, włącznie z producentami luksusowych pojazdów czy elektrycznych jak Tesla gdzie jeszcze kilka miesięcy temu na samochód czekało się w kolejce a dziś można go kupić od ręki z nawet kilkutysięcznym rabatem.

Duża ilość samochodów w USA, mniejsza ilość nabywców musiała mieć wpływ także na ceny. W szczytowym momencie epidemii w USA można było kupić samochód nawet o połowę taniej niż jeszcze np. w styczniu czy lutym a dotyczyło to szczególnie stanów najbardziej dotkniętych chorobą, jak choćby Nowy York.

Utrudnienia związane z importem

Wprowadzony na całym świecie rygor sanitarny miał także wpływ na import pojazdów z USA do Polski. Wszystkie dostępy do aukcji w punktach sprzedaży zostały zamknięte dla kupujących a udział w licytacji możliwy był tylko przez internet. Nie można było sprawdzić pojazdu na placu przed jego zakupem co było częstą praktyka przed pandemią. Utrudnione odbiory z aukcji, utrudnione dostawy do portów i załadunki. Wszystko to miało wpływ na czas importu pojazdu z USA do Europy. Także porty w USA, Niemczech czy w Gdyni wprowadziły reżim, obostrzenia sanitarne co również wydłużało czas rozładunku pojazdu, jego odprawy a także odbioru. Mimo wszystko był to dobry czas na inwestycje lub zakup samochodu dla siebie w USA. Sytuacja wraca do normy a zakupione dla klientów przez nas taniej pojazdy pozwoliły zaoszczędzić nabywcom spore sumy pieniędzy i dały okazje do nabycia pojazdu w bardzo atrakcyjnej cenie.

Jak zatem zapowiada się sytuacja na rynku motoryzacyjnym w Polsce?

W styczniu i w lutym 2020 roku w Polsce zarejestrowano o około 13 % mniej samochodów niż w analogicznym okresie roku poprzedniego więc nawet bez koronawirusa szykował się trudny rok dla branży motoryzacyjnej w Polsce.

Według analityków w Polsce możliwe są trzy scenariusze.

1. Jeden z nich wskazuje na podwyższenie cen samochodów w Polsce. Rosnące koszty produkcji a także ogromne koszty przestojów w produkcji i sprzedaży jakie zafundowała nam pandemia nie pozostanie bez echa i musi mieć wpływ na podwyżkę cen pojazdów.

Może to nie sam koronawirus będzie miał taki wpływ na podwyżkę cen samochodów lecz działania jakie zostały podjęte w celu zapobiegania jego rozprzestrzeniania się. Zamknięcie fabryk, komisów orz ogromne utrudnienia w rejestracji pojazdów z powodu zamkniętych wydziałów komunikacji musiały mieć wpływ na sprzedaż pojazdów a utrzymanie fabryk, salonów i firm związanych z motoryzacją w czasie przestojów również generowały koszty, które teraz firmy będą próbowały w jakiś sposób sobie odbić.

2. Drugi scenariusz to stabilizacja cen samochodów. Wielu dilerów ma duże składy samochodów, które przewidziane były do sprzedaży w pierwszej połowie 2020 roku a z wiadomych przyczyn nie zostały sprzedane. Zapasy są tak duże, że wystarczą spokojnie na kilka miesięcy sprzedaży.

3. Trzeci scenariusz to obniżki cen samochodów. Jest to jednak według analityków najmniej prawdopodobny scenariusz. Scenariusz ten jest możliwy tylko i wyłącznie przy produkcji pojazdów z minimalną ilością zatrudnienia co na dłuższą metę nie powinno zdać egzaminu.

Czy zatem warto zakupić pojazd już teraz?

Patrząc na wszystkie scenariusze najbardziej prawdopodobnym mimo wszystko jest pierwszy przewidujący wzrosty cen samochodów. Zatem zakup samochodu teraz pozwoli nam zaoszczędzić w stosunku do zakupu za choćby kilka miesięcy kiedy producenci i dilerzy będą na etapie odrabiania strat spowodowanych pandemią. W przypadku braku pełnej gotówki na samochód warto pomyśleć nad jego częściowym kredytowaniem. Przy wpłacie własnej w wysokości kilkudziesięciu procent nie powinno być najmniejszego problemu z uzyskaniem kredytu a także niskie stopy procentowe zachęcają do skorzystania z takiego właśnie rozwiązania.

Podsumowując „po każdej burzy wychodzi słońce” więc nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło. Jeśli planujesz zmianę pojazdu jest to ostatni gwizdek aby zakupić go w korzystnej cenie. Wiele wskazuje jednak na to, że ceny pójdą do góry.

Jak zawsze pamiętaj, że możesz skorzystać z naszej wiedzy i doświadczenia. Dzwoń z pytaniami, pisz jeśli Ci wygodniej a na pewno doradzimy i wybierzemy najlepszą opcję dla Ciebie. Zdrowia i udanego weekendu!

PODZIEL SIĘ Z INNYMI:
Nazwa Muscle Car jest znana każdemu fanowi starej, amerykańskiej motoryzacji. Muscle Car czyli tzw. "muskularny samochód" o bardzo dużych osiągach, najczęściej z dużym silnikiem V8 wyprodukowany pomiędzy 1964 a 1975 rokiem w USA lub w Australii. Wskaźnik mocy do masy samochodu wynosi w takim aucie minimum 1 koń mechaniczny na niespełna 5,5 kg masy pojazdu. [...]
Amerykanie nie używają pojazdów z manualną skrzynią biegów i jest to znane prawie wszystkim w Europie. Także ich miłość do dużych samochodów jest chyba największa spośród wszystkich miłośników motoryzacji. Czy to jedyne różnice jakie różnią Amerykańską motoryzację od Europejskiej? Pojazdy typu Hatchback i Kombi Od dawna wiadomo, że na Amerykańskich drogach królują PickUp'y oraz Suv'y. [...]
Jak to możliwe że europejski samochód, który w Polsce kosztuje około 300 tyś zł w Stanach Zjednoczonych kosztuje tylko 50-55 tyś USD? Marka i model ten sam a różnica w cenie to prawie 100 tyś zł? Nasuwa się pytanie czy producent dokłada do sprzedaży takich aut w USA a zarabia kilkakrotnie więcej sprzedając je w [...]

O NAS

POMAGAMY
W ZDOBYCIU
POJAZDU MARZEŃ

POZNAJ BESTCLASSICCAR BLIŻEJ Zobacz więcej
BestClassicCar jest firmą rodzinną zajmującą się sprzedażą,importem i pośrednictwem w zakupie pojazdów,motocykli, quadów oraz łodzi z rynku Amerykańskiego, Kanady i Dubaju.
Specjalizujemy się w imporcie aut całych, uszkodzonych a także aut klasycznych zabytkowych a naszym klientom udostępniamy dostęp do największych aukcji samochodowych na terenie USA, Kanady oraz Dubaju. Naszym celem jest pomoc w znalezieniu pojazdu, sprawdzeniu jego historii oraz ocenie stanu a także w imporcie i odprawie celnej na terenie Niemiec lub Polski.
Wysyłamy auta do Polski z Portu w Toronto, Dubaju a także z każdego portu w Stanach co pozwala nam zminimalizować koszty transportu lądowego pojazdu po drogach w USA.

MASZ
PYTANIA?

NAPISZ LUB ZADZWOŃ
KONTAKT Z NAMI