GODZ. OTWARCIA:

pn - sb: 8:00 - 20:00

INFOLINIA:

+48 534 080 844

ADRES MAILOWY:

carsimportusa@gmail.com

BLOG

START / BLOG / Samochody europejskie w USA – Dlaczego są tańsze?
Samochody europejskie w USA – Dlaczego są tańsze?

Jak to możliwe że europejski samochód, który w Polsce kosztuje około 300 tyś zł w Stanach Zjednoczonych kosztuje tylko 50-55 tyś USD? Marka i model ten sam a różnica w cenie to prawie 100 tyś zł?

Nasuwa się pytanie czy producent dokłada do sprzedaży takich aut w USA a zarabia kilkakrotnie więcej sprzedając je w Europie? Nic bardziej mylnego.

Co ma wpływ na te różnice cenowe?

Przyczyn tak dużej różnicy w cenie jest bardzo dużo. Po pierwsze ogromny rynek motoryzacyjny w USA. Tak duży rynek i duża produkcja pozwala minimalizować koszty. Jako że rynek motoryzacyjny jest bardzo duży, duża jest także konkurencja. Im większa konkurencja tym większe rabaty poszczególnych producentów oferujących swoje pojazdy. W wielu przypadkach możemy zostawić stare auto w rozliczeniu i dzięki temu także uzyskujemy duże dodatkowe rabaty.

Także koszty dostarczenia samochodu w USA do klienta są dużo niższe. W USA wystarczy jedno duże przedstawicielstwo firmy, do tego sieć serwisu i sprzedaży. W Europie nie jest już to takie proste. Z powodu 28 państw Członkowskich w Unii Europejskiej wszystko musi być powielone 28 razy, personel, budynki, serwisy, salony i dealerzy. Liczba etatów przypadająca na jedno sprzedane auto w USA jest nieporównywalnie niższa niż na jedno takie sprzedane auto w jednym z Państw Unii Europejskiej.

Kolejną ważną przyczyną są podatki oraz Vat. Są one zdecydowanie niższe w USA niż w Polsce i one również mają duży wpływ na niższe ceny samochodów w USA a wyższe w Polsce. W Polsce np. Akcyza i Vat to czasami nawet 1/3 ceny samochodu co porównując ze Stanami Zjednoczonymi gdzie nie ma VAT-u a także w wielu stanach akcyzy daje dużą różnicę w cenie sprzedaży danego modelu samochodu. Akcyza nawet jak występuje w niektórych stanach w USA to jest nieporównywalnie niższa niż w Polsce jak np. 2,5 % w Massachusetts i tyczy się tylko tylko niektórych, najbardziej paliwożernych modeli.

Także podatek od sprzedaży jest w USA dużo niższy i wychodzi średnio niespełna 6 % (od 3 do 8% w zależności od stanu). Są także stany całkowicie zwolnione z takiego podatku jak Montana, Deleware, New Hampshire, Oregon i Alaska. Tak SALES TAX nie jest w ogóle naliczany.

Jeżeli zapewnimy dilera o szybkim wywiezieniu pojazdu z USA i przedstawimy mu na to stosowne dokumenty to w wielu stanach możemy zostać zwolnieni z naliczenia nam podatku od sprzedaży auta.

Czy auta w USA są dokładnie takie same czy jednak trochę inne?

Wiele aut, choć wyglądają identycznie są jednak troszkę inne. Wiele modeli choć są podobne są jednak troszkę prostsze i czasami słabiej wyposażone. Brak światła przeciwmgielnego, asymetryczne lampy przednie oraz pomarańczowe obrysówki, czerwone kierunkowskazy i licznik w milach wymuszają na nas dodatkowe koszty przy przeróbce lub wymianie po sprowadzeniu takiego auta z USA do Europy. Także radio odbierające tylko nieparzyste częstotliwości wymaga przekodowania i przestrojenia co jednak nie jest już zbyt dużym wydatkiem. W Polsce u jednego specjalisty zrobimy praktycznie wszystko od kodowania pojazdu, dołożenia światła przeciwmgielnego, oraz wgrania Europejskiej nawigacji.

Także opony w USA są często słabszej jakości z indeksem prędkości do 160 km/h gdzie w Polsce kupujemy opony z indeksem prędkości do 300 km/h. Ale czy akurat to jest problemem skoro w Polsce i tak nie ma nigdzie dróg na których można jeździć z prędkością powyżej 160 km/h?

Zatem jakie auta najbardziej opłaca nam się sprowadzać z USA?

Zdecydowanie auta luksusowe. Im wyższa klasa, wyższa cena tym wyższa oszczędność i większa różnica w cenie. Różnica w zakupie pojazdu za pół miliona zł w Polsce a w USA będzie ogromna bo wyniesie co najmniej 150-180 tyś zł ale zakup samochodu, którego cena w Polsce to 80-100 tyś zł także pozwoli nam zaoszczędzić około 20-30 tyś zł. Mimo wszystko doliczając dodatkowe koszty związane z przeróbką pojazdu i dostosowaniem do europejskich wymogów opłaca się Polakom sięgać po samochody z USA. Zakup samochodu w Polsce po jego rynkowej cenie 100 tyś zł przy sprzedaży za 2-3 lata narazi nas na stratę w kwocie minimum 20 do 30 tys zł. Sprowadzając takie auto z USA za około 70 tyś zł przy sprzedaży za 2-3 lata otrzymamy za ten pojazd zbliżone pieniądze jakie zapłaciliśmy w chwili sprowadzenia.

Warto jest brać wszystkie za i przeciw przy wyborze kolejnego pojazdu. W naszych artykułach dzielimy się swoją wiedzą i doświadczeniem a jeśli masz pytania, na które nie znalazłeś odpowiedzi zapraszamy do kontaktu oczywiście. Zadzwoń i zapytaj a na pewno doradzimy 😉

PODZIEL SIĘ Z INNYMI:
Nazwa Muscle Car jest znana każdemu fanowi starej, amerykańskiej motoryzacji. Muscle Car czyli tzw. "muskularny samochód" o bardzo dużych osiągach, najczęściej z dużym silnikiem V8 wyprodukowany pomiędzy 1964 a 1975 rokiem w USA lub w Australii. Wskaźnik mocy do masy samochodu wynosi w takim aucie minimum 1 koń mechaniczny na niespełna 5,5 kg masy pojazdu. [...]
Koronawirus (nazywany także COVID-19) miał swój początek w Chinach. W następnej kolejności zaatakował kilka krajów europejskich, takich jak Włochy czy Hiszpania a także Stany Zjednoczone. Przy obecnie bardzo dynamicznie rozwiniętej turystyce i przepływie ludności Covid-19 zawitał także do Polski. W dzisiejszych czasach globalny handel w pewnym sensie zależny jest od Chin dlatego tak duży cios [...]
Amerykanie nie używają pojazdów z manualną skrzynią biegów i jest to znane prawie wszystkim w Europie. Także ich miłość do dużych samochodów jest chyba największa spośród wszystkich miłośników motoryzacji. Czy to jedyne różnice jakie różnią Amerykańską motoryzację od Europejskiej? Pojazdy typu Hatchback i Kombi Od dawna wiadomo, że na Amerykańskich drogach królują PickUp'y oraz Suv'y. [...]

O NAS

POMAGAMY
W ZDOBYCIU
POJAZDU MARZEŃ

POZNAJ BESTCLASSICCAR BLIŻEJ Zobacz więcej
BestClassicCar jest firmą rodzinną zajmującą się sprzedażą,importem i pośrednictwem w zakupie pojazdów,motocykli, quadów oraz łodzi z rynku Amerykańskiego, Kanady i Dubaju.
Specjalizujemy się w imporcie aut całych, uszkodzonych a także aut klasycznych zabytkowych a naszym klientom udostępniamy dostęp do największych aukcji samochodowych na terenie USA, Kanady oraz Dubaju. Naszym celem jest pomoc w znalezieniu pojazdu, sprawdzeniu jego historii oraz ocenie stanu a także w imporcie i odprawie celnej na terenie Niemiec lub Polski.
Wysyłamy auta do Polski z Portu w Toronto, Dubaju a także z każdego portu w Stanach co pozwala nam zminimalizować koszty transportu lądowego pojazdu po drogach w USA.

MASZ
PYTANIA?

NAPISZ LUB ZADZWOŃ
KONTAKT Z NAMI