NOWOŚCI

START / NOWOŚCI / Ministerstwo szykuje ułatwienia dla aut spoza Unii Europejskiej
Ministerstwo szykuje ułatwienia dla aut spoza Unii Europejskiej - BestClassicCar.eu
Ministerstwo szykuje ułatwienia dla aut spoza Unii Europejskiej

Na skierowanie do podpisu ministra, a następnie przekazanie do ogłoszenie czeka gotowy już projekt rozporządzenia Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa w sprawie tablic rejestracyjnych. Nowy projekt wprowadzi możliwość ubiegania się o tablice rejestracyjne mniejszych rozmiarów. Standardowe polskie tablice mają wymiary 520 x 114 mm. Tymczasem samochody w USA czy Japonii projektowane są pod tablice o wymiarach 305 x 115 mm.

Oznacza to dziś konieczność wyginania tablic otrzymanych w urzędzie. Niektórzy właściciele takich aut decydują się także na wykonanie odpowiednich tablic we własnym zakresie i wożenie oryginalnych w bagażniku. Taki sposób postępowania naraża ich jednak na mandat, ponieważ w świetle prawa zamontowany musi być oryginał a nie kopia tablicy bez znaków homologacyjnych.

Wszystko zmienić może nowe prawo, które ma wejść w życie po upływie sześciu miesięcy od ogłoszenia. Oznacza to, że niedalekiej już przyszłości będzie można zamówić w urzędzie zmniejszone tablice rejestracyjne. To może zachęcić Polaków do zakupu samochodów ze Stanów Zjednoczonych.

Ceny samochodów w USA i w Europie odbiegają od siebie. Różnice są jednak zmienne. By się o tym przekonać, wystarczy rzucić okiem na koszt zakupu salonowego auta dostępnego w Polsce i w USA. Za oceanem najtańsze BMW serii 3 (320i) kosztuje niespełna 35. dolarów, co po przeliczeniu daje około 127 tys. zł. W Polsce za podstawową wersję 320i zapłacimy 150 tys. zł.

Bardziej zauważalne różnice dotyczą samochodów używanych. Za Lexusa CT 200h z 2015 roku w Polsce trzeba zapłacić mniej więcej około 100 tys. zł. W USA podobne auto można kupić za 18 tys. dol., czyli 68 tys. zł. Modny SUV tego producenta – z 2014 roku kosztuje u nas około 150 tys. zł. W USA podobne auto kosztuje mniej więcej 27 tys. dol., czyli około 100 tys. zł.

Jeszcze większe różnice w cenach są przy samochodach uszkodzonych. Auto takie w USA traci bardzo na wartości I często sprzedawane jest za nawet 1/3 wartości co po sprowadzeniu go do Europy i naprawie pozwala nam zaoszczędzić nawet do 30-40 %.

POZOSTAŁE

W dniach 11-12 maja gościliśmy na targach zabytkowej motoryzacji w Halach Expo Ptak w Nadarzynie. Targi te są uznawane za jedne z największych targów pojazdów zabytkowych w Europie środkowo-wschodniej. Na targach można było spotkać i podziwiać wiele unikatowych i zabytkowych pojazdów począwszy już nawet do czasów wojennych. Ponad tysiąc aut w jednym miejscu to nie [...]
W 2018 roku do polski sprowadzono ponad 1 mln samochodów. W porównaniu z rokiem 2017 jest to wzrost o ponad 7 %. W samym grudniu 2018 Polacy sprowadzili do Polski niespełna 69 tyś. aut, to o 5,7 % więcej niż rok wcześniej. W każdym miesiącu roku 2018 odnotowano wzrost w stosunku do analogicznego miesiąca roku [...]
Dodge Durango w wersji SRT jest najszybszym Amerykańskim SUV-em a zaraz`em dzięki trzem rzędom siedzeń idealnym autem rodzinnym. Marka Dodge i SRT stworzyły absurdalnie mocny i szybki samochód, który zrobił prawdziwe show podczas targów motoryzacyjnych w Chicago. Pod muskularną maską z trzema wlotami powietrza znalazł się potężny silnik 6.4 V8 HEMI o mocy 475 KM [...]

POZNAJMY SIĘ
BLIŻEJ

ODWIEDŹ PODSTRONĘ
O NAS ZOBACZ WIĘCEJ

MASZ
PYTANIA?

NAPISZ LUB ZADZWOŃ
KONTAKT Z NAMI