GODZ. OTWARCIA:

pn - sb: 8:00 - 20:00

INFOLINIA:

+48 534 080 844

ADRES MAILOWY:

carsimportusa@gmail.com

BLOG

START / BLOG / Czy powypadkowy samochód z USA to złom?
Czy powypadkowy samochód z USA to złom?

27 stycznia tego roku jeden z magazynów motoryzacyjnych opisał historię właściciela sprowadzonego z USA chevroleta Bolta. W artykule zawarta jest informacja o tym, iż Główny Inspektorat Ochrony Środowiska wezwał właściciela pojazdu do wyjaśnień dlaczego i na jakiej sprowadził do Polski złom.

Postanowiliśmy wyjaśnić czego dokładnie ten artykuł dotyczy.

A więc zacznijmy od początku.

Import samochodów z USA jest coraz bardziej powszechny i popularny oraz wypycha z rynku importy z krajów europejskich jak np. Niemcy głównie z powodu ceny. Nie od dziś wiadomo, że np. w Niemczech samochód w dobrym stanie oraz małym przebiegiem jest już droższy niż w Polsce a doliczyć należy jeszcze koszty importu i wysokich kosztów podatku akcyzowego.

I właśnie akcyza ma wielkie znaczenie w tym całym zamieszaniu. Ale to za chwilę.

Importując samochód z USA należy zwrócić głównie uwagę, jaki samochód ma tytuł czyli Certificate of Title.

Jest wiele certyfikatów pojazdu, które nie uprawniają tego pojazdu do późniejszej rejestracji. Takie tytuły to np. Certificate of Destruction, Certificate NON REPARAIBLE, Scrap – złom oraz Certyfikaty pojazdu po powodzi takie jak Flood Damaged lub po totalnym spaleniu. Na to należy zwrócić szczególną uwagę przy zakupie pojazdu w USA. Większość importowanych z USA samochodów jest po mniejszych lub większych kolizjach i samochody te posiadają tytuł SALVAGE.

Certificate of Title SALVAGE to tytuł samochodu tak samo po wypadku jak i po minimalnej kolizji typu uszkodzenie błotnika samochodu czy zderzaka lub lampy.

Taki tytuł pojazdu uprawnia go do rejestracji na terenie całego świata w tym także całej Unii Europejskiej jak i w Polsce. Także to, że samochód jest po kolizji i ma tytuł SALVAGE absolutnie nie ma żadnego wpływu na odmowę późniejszej rejestracji.

Popularny jest import pojazdów z USA po kolizji ponieważ samochody są dużo tańsze i ich import jest po prostu opłacalny. Ale czy tylko w Stanach są wypadki na drogach? Czy w Europie wszyscy jeżdżą bezwypadkowo i wszystkie samochody później tam sprzedawane są bezwypadkowe?

Otóż nie! Tak jak w Stanach tak i w Niemczech, jak i w całej Europie skala wypadków na drogach jest podobna. Różnica jest w tym, że Stany są bardzo duże przez co tych samochodów jest więcej ale procentowo patrząc na wielkość i obszar danego regionu wyniki są podobne.

Różnica jest tylko taka, że w samochodzie z USA bez najmniejszego problemu sprawdzimy cała jego historię co przy autach z Europy jest w większości przypadków niemożliwe.  Stany Zjednoczone od dawna prowadzą ewidencję historii pojazdu więc bez problemu sprawdzimy co działo się z samochodem. Sprawdzimy ilu miał właścicieli, ile razy był serwisie czy na tzw. inspekcji czyli przeglądzie. W Europie jest to często niemożliwe i samochody teoretycznie przeznaczone w innym kraju do kasacji można sprowadzić do Polski, przyspawać pół pojazdu i bez problemu zarejestrować. Najgorsze jest to, że potencjalny przyszły nabywca może nigdy się tym nie dowiedzieć i będzie żył ze świadomością, że za 100 tyś zł kupił piękny samochód a w rzeczywistości będzie miał wrak stwarzający zagrożenie na drodze zarówno dla niego jak i dla innych kierowców.

Ale wróćmy teraz to sedna sprawy i odpowiedzi na nurtujące nas pytanie.

Czy i kiedy Główny Inspektorat Ochrony Środowiska może zarzucić nam sprowadzenie do Polski złomu i nakazać nam jego wyrejestrowanie lub nałożyć na nas karę?

I tu wraca temat podatku akcyzowego. Niestety w Polsce wysokość tego podatku nie jest mała ponieważ na samochody o pojemności powyżej 2 litrów wysokość podatku akcyzowego to prawie 19%. Co ciekawe w większości europejskich krajów ten podatek przy samochodach w ogóle nie istnieje a jak istnieje to tylko w wysokości kilku małych procent.

Polski Urząd Celny przy naliczaniu wysokości podatku akcyzowego nie sugeruje się ceną na fakturze czy umowie zakupu. Choć prawo celne jasno mówi o tym, iż podatek akcyzowy powinien być naliczany od wartości zadeklarowanej i udowodnionej to jednak Polskie Urzędy Celne mają inną interpretację i wysokość podatku naliczają od wartości rynkowej takiego pojazdu na Polskim rynku. Tą wartość bazową urzędnicy biorą z informatorów rynkowych EUROTAX lub INFO-EKSPERT.

I tu potencjalni płatnicy podatku akcyzowego czują się niesprawiedliwie potraktowani ponieważ po to kupują samochody w USA, Kanadzie czy innych europejskich żeby mieć ten samochód po prostu taniej. W takiej sytuacji właściciel pojazdu powołuje się na ekspertyzę certyfikowanego rzeczoznawcy samochodowego, który ustala wartość pojazdu na podstawie widocznych uszkodzeń w pojeździe. Rzeczoznawca wprowadza uszkodzenia pojazdu w program, który zdejmuje wartość na podstawie uszkodzeń. Jeżeli takie uszkodzenia nie przekroczą 50% wartości pojazdu to nasz samochód nigdy nie trafi do GIOŚ do weryfikacji i nikt nigdy nie zarzuci nam sprowadzenia złomu na terytorium Polski. Polskie Urzędy Celne akceptują zaniżenie wartości pojazdu do 65% ale ten przedział 51%-65% może spowodować, że nasz samochód zostanie zweryfikowany przez GIOŚ. Nie jest to żaden oficjalny przepis lub prawo celne tylko i wyłącznie wewnętrzne ustalenia Urzędu Celnego, które i tak w różnych rejonach Polski jest różnie interpretowane. Także różne i bardzo odmienne jest podejście do samochodów sprowadzonych z Europy i z USA przy ich uszkodzeniach przekraczających 50%.

Import z USA jest dziś najpopularniejszym importem samochodów stąd też na te samochody zwracana jest bardziej uwaga organów kontrolujących.

Tu pojawia się kolejne pytanie czy prawo lub jego egzekwowanie jest dla wszystkich takie same?

Otóż nie! W przypadku szkody komunikacyjnej z Auto Casco rzeczoznawca uzna szkodę całkowitą pojazdu, który zostanie zakwalifikowany jako wrak jeżeli jego szkoda przekroczy 70% a z OC sprawcy jest to aż 100%. Takie pojazdy są uznawane w Polsce jako WRAK i nie będzie już możliwości ich ponownej rejestracji.

Naprawa pojazdu może być nieuzasadniona z dwóch powodów.

  1. Pierwszy to względy ekonomiczne czyli przekroczenia wartości szkody o 70% z AC oraz o 100% z OC.
  2. Drugi to względy bezpieczeństwa. I tutaj mowa o uszkodzeniach takich elementów pojazdu jak płyta podłogowa lub rama pojazdu.

Naprawa takiego pojazdu uznawana jest przez rzeczoznawców jako NIEZASADNA ZE WZGLĘDÓW BEZPIECZEŃSTWA. Takie pojazdy również mogą a nawet powinny zostać uznane jako wrak!

Dlaczego zatem pojazd uszkodzony w Polsce ze szkodą np. 68% nie jest wrakiem a pojazd sprowadzony z USA mający szkodę 58% może już wrakiem być?

Na to pytanie zapewne nie znajdziemy odpowiedzi z powodu na różne i odmienne podejście do samochodów sprowadzonych z USA, Europy a także uszkodzonych w Polsce.

My jako firma zajmująca się importem pojazdów na zamówienie zwracamy szczególną uwagę na dokumenty pojazdu (certyfikaty opisane wyżej) oraz na uszkodzenia. Odradzamy zakupy pojazdów mocno uszkodzonych, których wartość szkód może przekroczyć 50% oraz takich, których naprawa może być bezzasadna ze względów bezpieczeństwa.


Trzymając się tych reguł i zasad sprowadzamy do Polski tylko i wyłącznie samochody z pełnym prawem do ich późniejszej rejestracji w Polsce bez obawy o to, że ktoś kiedykolwiek może zarzucić nam sprowadzenie wraku lub złomu a nasi Klienci mogą spać spokojnie ponieważ ich samochody nigdy nie były ani nie będą uznane jako wrak.


Post ten jest szybką reakcją na informacje, które pojawiły w Internecie, a które mogą wprowadzać potencjalnego nabywcę w błąd. Swoim doświadczeniem i wiedzą dzielimy się na bieżąco aby nasz Klient był zawsze świadomy. Przeprowadzamy przez cały proces sprowadzenia auta szybko i bez problemów dla Klienta tak aby wszystkie sprawy uznawane powszechnie za „skomplikowane” były po naszej stronie.

Pamiętaj, że nasz telefon jest dostępny a skrzynka pocztowa czeka na Twoją wiadomość także w przypadku pytań, niejasności jesteśmy do Twojej dyspozycji.

Miłego dnia !;)

PODZIEL SIĘ Z INNYMI:
Sprowadzenie auta z USA to tak naprawdę coraz popularniejsze posunięcie zarówno ze strony firm, jak i osób prywatnych. Potwierdzony jest fakt, że w Stanach Zjednoczonych samochody są po prostu tańsze. Z drugiej strony, spora odległość pomiędzy naszymi państwami musi wiązać się z pewnymi kosztami dotyczącymi transportu pojazdu. Czy zatem różnica w cenie, wciąż jest tak [...]
Nikogo nie dziwi zapewne fakt, że sprowadzenie pojazdu ze Stanów Zjednoczonych do Polski wiąże się z pewnymi, dodatkowymi opłatami. Nie bierze się to znikąd, gdyż koniecznością jest pokrycie kosztów transportu, ale też cła, akcyzy oraz podatku VAT. Najwięcej kontrowersji budzi opłata celna, jak to wygląda w tym wypadku? Cło na samochody z USA, ale i [...]
Na świecie można spotkać wiele mark motocykli. Jedną z takich ikon "prawdziwego" motocyklisty jest niewątpliwie marka Harley-Davidson. Nie ma chyba nikogo na świecie kto chociaż trochę interesuję się motoryzacją i nie zna marki Harley-Davidson. Przez wielu jest to najbardziej prestiżowa marka motocykla, która narodziła się w 1901 roku. Mało kto jednak wie, że dwa lata [...]

O NAS

POMAGAMY
W ZDOBYCIU
POJAZDU MARZEŃ

POZNAJ BESTCLASSICCAR BLIŻEJ Zobacz więcej
BestClassicCar jest firmą rodzinną zajmującą się sprzedażą,importem i pośrednictwem w zakupie pojazdów,motocykli, quadów oraz łodzi z rynku Amerykańskiego, Kanady i Dubaju.
Specjalizujemy się w imporcie aut całych, uszkodzonych a także aut klasycznych zabytkowych a naszym klientom udostępniamy dostęp do największych aukcji samochodowych na terenie USA, Kanady oraz Dubaju. Naszym celem jest pomoc w znalezieniu pojazdu, sprawdzeniu jego historii oraz ocenie stanu a także w imporcie i odprawie celnej na terenie Niemiec lub Polski.
Wysyłamy auta do Polski z Portu w Toronto, Dubaju a także z każdego portu w Stanach co pozwala nam zminimalizować koszty transportu lądowego pojazdu po drogach w USA.

MASZ
PYTANIA?

NAPISZ LUB ZADZWOŃ
KONTAKT Z NAMI