GODZ. OTWARCIA:

pn - sb: 8:00 - 20:00

INFOLINIA:

+48 534 080 844

ADRES MAILOWY:

carsimportusa@gmail.com

BLOG

START / BLOG / Amerykańska Motoryzacja – Różnice pomiędzy USA a Europą
Amerykańska Motoryzacja – Różnice pomiędzy USA a Europą

Amerykanie nie używają pojazdów z manualną skrzynią biegów i jest to znane prawie wszystkim w Europie. Także ich miłość do dużych samochodów jest chyba największa spośród wszystkich miłośników motoryzacji.

Czy to jedyne różnice jakie różnią Amerykańską motoryzację od Europejskiej?

Pojazdy typu Hatchback i Kombi

Od dawna wiadomo, że na Amerykańskich drogach królują PickUp’y oraz Suv’y. Te modele pojazdów to coroczny lider w rankingu sprzedanych pojazdów w USA. Gdzie w tym zestawieniu znajdują się bardzo popularne w Europie Hatchback’i a jeszcze bardziej popularne i praktyczne Kombi? Otóż na Amerykańskich drogach spotkanie Hatchbacka lub Kombi nie jest już tak powszechne jak w Europie. Te samochody nie przypadły Amerykanom do gustu i wielu producentów nie oferuje aut z taką karoserią na rynku Amerykańskim. Większość małych samochodów to jednak małe sedany, które a USA są bardzo popularnym samochodem. Dla większości Europejczyków samochód rodzinny to właśnie Kombi gdzie w USA jest to zdecydowanie duży SUV lub PickUp.

W Europie tak duże samochody ciężko byłoby zakwalifikować jako osobówki a w Ameryce są to samochody używane do codziennej jazdy do pracy, zakupy i dowożenia dzieci do szkoły.

Ceny paliw USA-Europa

Wpływ na to mają także ceny paliwa. Przeciętnego Europejczyka nie stać na tankowanie i użytkowanie na co dzień takiego pojazdu co dla mieszkańca USA nie jest najmniejszym problemem. Ceny paliw w USA są nieporównywalnie niższe niż w Europie. Także zarobki w USA, w porównaniu do cen paliw są nieporównywalnie wyższe od większości krajów Europy, a na pewno Polski. Za średnią miesięczną wypłatę w Polsce możemy kupić troszkę ponad 1000 litrów benzyny bezołowiowej. W Porównaniu do około 6000 litrów w USA jest to różnica nieporównywalna co na pewno ma wpływ na wybór przez wielu amerykanów dużych i mało ekonomicznych samochodów.

Warto zaznaczyć, że ze względu na inne standardy paliwo w USA ma mniej oktanów ale ale patrzymy tutaj na różnicę wynagrodzenie-cena paliwa a nie jakość samego paliwa.

Samochody z automatyczną skrzynią biegów

O Amerykanach często się słyszy, że lubią wygodne a nawet tzw. Leniwe życie. Stąd też ich miłość do samochodów z automatyczną skrzynią biegów. Statystycznie około 65 % Amerykanów nigdy nie miało styczności z manualną skrzynia biegów a wielu młodych kierowców nie wie co to jest sprzęgło w samochodzie. Wielu producentów pojazdów nawet nie ma w ofercie pojazdów z manualną skrzynią biegów, co w porównaniu z rynkiem Europejskim jest kolejną dużą różnicą w Europejsko-Amerykańskiej motoryzacji. W Europie automatyczna skrzynia biegów jest luksusem i przy zamówieniu takiego rozwiązania w aucie wielu producentów pobiera dodatkowe opłaty co w USA jest standardem. W wielu pojazdach oferowanych na rynek Amerykański lewarek automatycznej skrzyni biegów jest umiejscowiony w nienaturalnym dla Europejczyka miejscu obok kierownicy a nie w tunelu pomiędzy fotelami.

Samochody z silnikiem Diesla

W Europie a na pewno w Polsce najbardziej popularny samochód rodzinny to taki z silnikiem Diesla. Także SUV’y w Europie cieszą się większym powodzeniem te, które są napędzane silnikiem na popularnie nazywaną „ropę”.

Jak zatem jest w USA?

Kolejną różnicą jest to, że wiele stacji paliw nie ma nawet w swojej ofercie oleju napędowego i ma w ofercie wyłącznie benzynę. Nie jest komfortowa sytuacja dla posiadaczy diesli więc to kolejny powód, dla którego najbardziej popularne paliwo do napędzania samochodów w Europie jest w wielu miejscach w ogóle niedostępna w USA. Z roku na rok coraz więcej stacji wprowadza paliwo diesla do swojej oferty ale są to duże stacje bo na małych nadal próżno szukać oleju napędowego w ofercie.

Dla Europejczyka poruszającego się po USA także pierwsze tankowanie może być dużym zaskoczeniem. W większości stacji nie ma obsługi i tankowanie odbywa się bezobsługowo. Najpierw wprowadzamy do czytnika kartę kredytową, wprowadzamy kwotę po czym wprowadzona kwota zostaje zablokowana na karcie kredytowej. Po zatankowaniu jeżeli nie zostanie wykorzystana cała kwota klientowi automat zwraca resztę. Próżno także szukać czytników, które obsługują Polskie karty kredytowe. W większości stacji nie zatankujemy paliwa za pomocą takiej karty i będziemy zmuszeniu udać się do kasjera, żeby pobrał od nas najpierw zadeklarowaną kwotę po czym umożliwił nam tankowanie pojazdu.

Autostrady i drogi w USA

Zupełnie inne niż szczególnie w Polsce są Amerykańskie drogi i autostrady. Poza miastami są to najczęściej dwa pasy a zbliżając się do miast rozszerzają się do nawet 5-6 pasów w jedną stronę. Tak duża ilość pojazdów w jednym momencie np. w Polsce spowodowałaby ogromne korki i blokadę miasta. Także prędkości na autostradach w USA a np. w Polsce czy Europie są zdecydowanie niższe. Wysokość mandatów w USA skutecznie powstrzymuje kierowców do osiągania dużych prędkości co np. w Polsce nie jest już takie skuteczne. Także sposób wyprzedzania w USA a w Europie odbywa się troszkę inaczej. Otóż w USA po manewrze wyprzedzania nie ma obowiązku zjechania z lewego pasa więc bardzo powszechnym tam jest, że dwa samochody jadą bardzo długo obok siebie podobną prędkością. Ciekawością jest też w USA, że często skrajny lewy pas jest przeznaczony do jazdy wyłącznie z minimum jednym pasażerem przez co często jest niemal pusty. Jazda tym pasem bez pasażera jest jednoznaczna z wysokim mandatem.

Ronda w USA i w Europie

W Polsce może nie aż tak powszechne jak w Europie ale nie ma już praktycznie dnia byśmy nie musieli pokonywać skrzyżowania o ruchu okrężnym.

W USA bardzo popularne są skrzyżowania równorzędne. Bardzo popularna w Europie tzw. Zasada prawej ręki nie obowiązuje w ogóle w USA, co często jest bardzo szokujące dla wielu Europejczyków, po raz pierwszy poruszających się po drogach w USA. Na wielu skrzyżowaniach, z każdej strony mamy znak STOP i obowiązuje tu trochę zasada kto pierwszy ten lepszy. Kierowcy przejeżdżają przez skrzyżowanie w kolejności jak do niego podjechali. Także wiele miejsc jest oznaczonych o wyłączeniu tzw. warunkowego skrętu w prawo przy czerwonym świetle. W miejscach tych nie jest nam potrzebna zielona strzałka w prawo i zgodnie z przepisami możemy taki manewr wykonać.

Gdzie jest lepiej?

Podsumowując Europa i USA to dwa różniące się znacznie między sobą rejony. Każdy ma swoje plusy, minusy oraz ograniczenia. Dla Amerykanów wiele naszych przepisów jest nie do przyjęcia. Tak samo my nie wyobrażamy sobie np. nie móc zatankować olejem napędowym naszego pojazdu.

Najważniejsze to skupić się na pozytywach i czerpać z nich jak najwięcej. Cieszmy się z pozytywnych aspektów i nie skupiajmy się na negatywach a życie będzie bardziej kolorowe. Trzymajmy kciuki aby w przyszłości chociaż nasze drogi zaczęły przypominać te z USA 😉

Standardowo zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego we wszystkich sprawach związanych z importem pojazdów 😉

PODZIEL SIĘ Z INNYMI:
Nazwa Muscle Car jest znana każdemu fanowi starej, amerykańskiej motoryzacji. Muscle Car czyli tzw. "muskularny samochód" o bardzo dużych osiągach, najczęściej z dużym silnikiem V8 wyprodukowany pomiędzy 1964 a 1975 rokiem w USA lub w Australii. Wskaźnik mocy do masy samochodu wynosi w takim aucie minimum 1 koń mechaniczny na niespełna 5,5 kg masy pojazdu. [...]
Koronawirus (nazywany także COVID-19) miał swój początek w Chinach. W następnej kolejności zaatakował kilka krajów europejskich, takich jak Włochy czy Hiszpania a także Stany Zjednoczone. Przy obecnie bardzo dynamicznie rozwiniętej turystyce i przepływie ludności Covid-19 zawitał także do Polski. W dzisiejszych czasach globalny handel w pewnym sensie zależny jest od Chin dlatego tak duży cios [...]
Jak to możliwe że europejski samochód, który w Polsce kosztuje około 300 tyś zł w Stanach Zjednoczonych kosztuje tylko 50-55 tyś USD? Marka i model ten sam a różnica w cenie to prawie 100 tyś zł? Nasuwa się pytanie czy producent dokłada do sprzedaży takich aut w USA a zarabia kilkakrotnie więcej sprzedając je w [...]

O NAS

POMAGAMY
W ZDOBYCIU
POJAZDU MARZEŃ

POZNAJ BESTCLASSICCAR BLIŻEJ Zobacz więcej
BestClassicCar jest firmą rodzinną zajmującą się sprzedażą,importem i pośrednictwem w zakupie pojazdów,motocykli, quadów oraz łodzi z rynku Amerykańskiego, Kanady i Dubaju.
Specjalizujemy się w imporcie aut całych, uszkodzonych a także aut klasycznych zabytkowych a naszym klientom udostępniamy dostęp do największych aukcji samochodowych na terenie USA, Kanady oraz Dubaju. Naszym celem jest pomoc w znalezieniu pojazdu, sprawdzeniu jego historii oraz ocenie stanu a także w imporcie i odprawie celnej na terenie Niemiec lub Polski.
Wysyłamy auta do Polski z Portu w Toronto, Dubaju a także z każdego portu w Stanach co pozwala nam zminimalizować koszty transportu lądowego pojazdu po drogach w USA.

MASZ
PYTANIA?

NAPISZ LUB ZADZWOŃ
KONTAKT Z NAMI